Kocaeli Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fitch Ratings, Türkiye’nin 2024 büyüme varsayımını yükseltti

Fitch Ratings, Türkiye’nin 2024 büyüme varsayımını yükseltti

SoleKinG SoleKinG -
13 0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun mart sayısını yayımladı.

Raporda Türkiye’ye ait kestirimler de yer aldı.

Deprem etkisi

Şubat ayında yaşanan sarsıntı felaketinin Türkiye’nin kısa vadeli ekonomik şartlarında tesirli olmasının mümkün olduğuna işaret edilen raporda tekrar yapılanma programlarıyla birlikte üçüncü çeyrekte büyümenin hızlanmasının öngörüldüğü vurgulandı.

2024 büyüme kestirimi yükseltildi

Türkiye iktisadının bu yıl yüzde 2,5 ve 2024’te yüzde 3 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Fitch, daha evvel Türkiye’nin 2023 ve 2024’te yüzde 2,9 büyüme kaydedeceğini öngörmüştü.

Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan bu yana birinci defa global kestirim yükseltildi

Raporda Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana Fitch’in birinci kere global büyüme kestirimini yükselttiğine dikkat çekilerek kelam konusu yükselişin Çin’in Kovid-19 kısıtlamaları sonrası tekrar açılması, Avrupa doğal gaz krizinin rahatlaması ve ABD’de tüketici talebindeki dayanıklılığı yansıttığı belirtildi.

Aralık raporunda yüzde 1,4 olan global ekonomik büyüme varsayımının yüzde 2’ye çıktığı kaydedilen raporda ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranlarındaki süratli artışların gecikmeli tesiriyle 2024 için büyüme beklentilerinin yüzde 2,7’den yüzde 2,4’e düştüğü söz edildi.

Çin’in yıl başındaki Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırmasını, iş anketlerindeki süratli iyileşmelerin izlediğine işaret edilerek 2022’de kısıtlamalar nedeniyle düşen temas ağır tüketici harcamalarının süratle toparlandığı lakin emlak dalının zayıf kalmaya devam ettiği ve ihracatın yavaşladığı vurgulandı.

Yukarı taraflı revizyonlar

Çin’in 2023 büyüme iddiasının aralıktaki yüzde 4,1’den yüzde 5,2’ye, Avro Bölgesi’nin yüzde 0,2’den yüzde 0,8’e ve ABD’nin yüzde 0,2’den yüzde 1’e yükseltildiği bildirildi.

Fitch’in gelecek yıla ait büyüme öngörüsü ise ABD için yüzde 0,8 Avro Bölgesi için yüzde 1,4 ve Çin için yüzde 4,8 oldu.

Avrupa gaz krizinin son aylarda hafiflediği anımsatılarak bu durumun Avro Bölgesi’nin büyüme beklentilerini güzelleştirdiğini ve temel enflasyon baskılarını düşürdüğü kaydedildi.

ABD iktisadının yıl başındaki güçlü istihdam ve tüketim artışıyla kısa vadede iddia edilenden daha fazla ivme kazandığı vurgulanan raporda hanehalkı gelir artışının devam ettiği ve pandemide oluşturulan tasarruf tamponlarının bir müddetliğine harcamaları destekleyeceği aktarıldı.

ABD iktisadında gecikmeli de olsa bir resesyonun öngörüldüğü belirtilerek kelam konusu resesyonun üçüncü çeyreğin sonlarında başlamasının beklendiği söz edildi.

Kalıcı enflasyon endişesi

Raporda Fed ve ECB’nin enflasyonun kalıcı hale gelmesinden daha fazla kaygı duymaya başladığı anlatılarak fiyat baskılarının kaynağı olan iş gücü piyasasındaki dengesizliklerin sürdüğü anımsatıldı.

Fed faiz oranının yüzde 5,5 ve ECB’nin refinansman faizinin yüzde 4 ile haziran ayında tepe yapacağının kestirim edildiği belirtildi.

Raporda, nakdî sıkılaştırmanın ABD talebini yavaşlatmasının beklenenden daha uzun sürdüğü vurgulanarak faiz artışlarının nihayetinde faaliyetlerde bir baskı oluşturacağına inanıldığı kaydedildi.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir