Kocaeli Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, zelzele bölgesi Hatay’da incelemelerde bulundu

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, zelzele bölgesi Hatay’da incelemelerde bulundu

SoleKinG SoleKinG -
11 0

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, zelzele bölgesi Hatay’da.

Bakan Akar, kent merkezinde incelemelerde bulundu.

Ekmek fırınını inceledi

Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugayı Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) Tabur Komutanı’ndan son çalışmalara ait bilgi alan, talimat veren Akar, Ulusal Savunma Bakanlığına bağlı ASFAT A.Ş tarafından kurulan günlük 10 bin kişilik yemek dağıtım kapasitesine sahip mutfak ile Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin ekmek fırınında da incelemelerde bulundu.

Daha sonra Akar beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler ile Mehmetçik tarafından Atakaş Hatayspor Tesislerinde kurulan çadır kenti ziyaret etti.

200 çadırın bulunduğu çadır kentte vatandaşlarla bir ortaya gelen, taleplerini dinleyen Akar, Mehmetçiğin yemek dağıtım faaliyetini de takip etti.

Çocuklarla oyun oynadı

Çadır kentte konseyimi tamamlanan Mehmetçik Okulu’nda da incelemelerde bulunan Akar, yetkililerden faaliyetlere ait bilgi aldı.

Bir ortaya geldiği çocuklarla oyun oynayan Akar, eğitim ve öğretimin kıymetine vurgu yaptı.

Asrın felaketinin akabinde başka faaliyetlerle birlikte üzerinde en fazla durulacak mevzuların başında eğitimin geldiğini belirten Akar, bölgede yaraların sarılmasıyla birlikte eğitim öğretimin de en kısa vakitte başlayacağını söyledi.

Çocuklara eğitim verilecek

Mehmetçik Okulu’nda, çocuklara Ulusal Eğitim Bakanlığı vazifelileri tarafından eğitici ve eğlendirici çalışmaların yanı sıra psikodestek faaliyetlerinin yürütüleceği tabir edildi.

Bakan Akar, çadır kentte gördüğü Tacikistan Arama Kurtarma görevlilerine de çalışmalarından ve dayanaklarından ötürü teşekkür etti, Tacikistan Savunma Bakanı’na selamlarını iletti.

NATO’dan konteyner desteği

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, daha sonra beraberindeki Orgeneral Güler ile İskenderun ilçesine geçerek Mehmetçiğin buradaki çalışmalarını yerinde denetledi.

NATO’nun İskenderun’da sarsıntının akabinde kuracağı konteyner kentte de incelemelerde bulunan Akar, buradaki çalışmaları yerinde inceledi, bilgi aldı, talimat verdi. NATO vazifelileri ile de bir ortaya gelen Akar, gösterilen takviyeden ötürü teşekkür etti.

TCG Bayraktar’ı ziyaret etti

Milli Savunma Bakanı Akar’ın bir sonraki durağı, zelzelenin akabinde Rol-2 düzeyinde hastane olarak sıhhat hizmeti vermeye başlayan Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük çıkarma gemisi TCG Bayraktar oldu.

Faaliyetlere ait bilgi alan Akar, depremzedelerle bir ortaya geldi. Taleplerini dinleyen, hekimlerle görüşen Akar, kahramanca ve fedakarca faaliyetlerine devam eden Bahriyelilerle de bir ortaya geldi.

Gemi işçisine hitap eden Akar, ” dedi.

İki bebek gemide doğdu

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük çıkarma gemileri TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar’da şu ana kadar 32 ameliyat, 6 bin 135 yaralının tedavisi yapıldı. Gemilerde ayrıyeten “Hatice Deniz” ile “Nur” isimli iki bebeğin doğumu da gerçekleşti.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir