Kocaeli Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Stoltenberg: Hiçbir NATO müttefiki Türkiye kadar terör saldırısına maruz kalmadı

Stoltenberg: Hiçbir NATO müttefiki Türkiye kadar terör saldırısına maruz kalmadı

SoleKinG SoleKinG -
9 0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’in başşehri Stockholm’de İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile bir ortaya geldi.

“Hiçbir NATO müttefiki Türkiye kadar terör saldırısına maruz kalmamıştır”

Görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Stotlenberg, görüşmede İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini aldıklarını belirterek, “Bugün İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirakini tamamlamayı tartıştık. Bu en kıymetli önceliğimiz ve ilerleme kaydediyoruz” dedi.

Türkiye’nin legal güvenlik tasaları olduğunu tabir eden Stoltenberg, “Hiçbir NATO müttefiki bu kadar çok terör saldırısına maruz kalmamıştır” dedi.

İsveç, Türkiye’ye silah ihracatına kısıtlama getirmedi

İsveç’in yeni terör yasasını çıkararak, Türkiye ile terör örgütü PKK dahil terörle çabada işbirliğini güçlendirmesini memnuniyetle karşıladığını aktaran Stoltenberg şunları söyledi:

“İsveç’in Türkiye’ye silah ihracatına rastgele bir kısıtlama getirmemesini de memnuniyetle karşılıyorum. İsveç, Üçlü Mutabakat Zaptı kapsamındaki taahhütlerini yerine getirdi ve onay sürecini tamamlamanın vakti geldi”

“Sürecin kısa müddette tamamlanmasını bekliyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye değinen Stoltenberg, “Daimi Ortak Düzenek toplantılarını yine başlatmayı kabul etmesinden mutluyum. Perşembe günü NATO Karargahı’nda Türkiye, Finlandiya ve İsveç’i bir öteki toplantıya davet ettim” dedi.

Macaristan parlamentosunun İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini görüşmeye başlamasından da mutlu olduğunu aktaran Stoltenberg, “Sürecin kısa müddette tamamlanmasını bekliyorum. İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği ittifakımızı daha da güçlendirecektir” dedi.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir