Kocaeli Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. NATO’dan Türkiye’ye çadır ve konteyner yardımı

NATO’dan Türkiye’ye çadır ve konteyner yardımı

SoleKinG SoleKinG -
12 0

Türkiye’nin karşılaştığı tarihi zelzele felaketinin yaraları sarılıyor.

Bu kapsamda dünyadan da yardımlar geliyor.

NATO tarafından dün yapılan açıklamada, Pakistan’dan yola çıkan 500 çadırın Adana’nın İncirlik üssüne vardığı belirtildi.

Çadırların yanı sıra 10 metrik ton tıbbı yardımın da birebir sevkiyatla gönderildiği ve her bir çadırın 23 metrekare olduğu kaydedildi. NATO, Türkiye’ye 7 Şubat’tan bu yana toplamda 279 ton insani yardım gönderdiğinin altını çizdi. NATO, daha evvel göndereceğini duyurduğu barınma tesisleri ile ilgili şu sözleri kullandı:

1000 konteyner gelecek

“Aynı vakitte NATO, birkaç bin şahsa süreksiz barınma sağlamak için Türkiye’ye yaklaşık 1.000 konteyner gönderiyor. Yüzlerce konteyner taşıyan birinci ticaret gemisi 19 Şubat 2023 Pazar günü İtalya’nın Taranto limanından Türkiye’ye hareket etti ve bu hafta varması bekleniyor.”

NATO’dan 10 Şubat’ta yapılan yazılı açıklamada, müttefiklerin 6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı sarsıntılar nedeniyle yerlerinden edilen insanların barınmasına yardımcı olmak için tam donanımlı yarı kalıcı barınak tesisleri (konteyner) konuşlandırma konusunda muahedeye vardığı belirtilmişti.

Konteynır formundaki barınak tesislerinin, olağan kaidelerde NATO tarafından tatbikatlar ve operasyonlar için konuşlandırılabilir bir karargah kompleksi olarak kullanıldığı ve ısıtma, güç jeneratörleri, tıbbi tedavi alanları dahil bir dizi imkanla donatılabildiği tabir edilmişti.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir