Kocaeli Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Mudilerin Haykırışı Derneği Bankalara Saldırdı

Mudilerin Haykırışı Derneği Bankalara Saldırdı

SoleKinG SoleKinG -
13 0

Lübnan medyasında yer alan haber ve imajlara nazaran, başşehir Beyrut’un Badaro Mahallesi’ndeki en az 6 banka şubesi önünde “Mudilerin Haykırışı Derneği” tarafından hareket düzenlendi.

Bankaların önünde ateş yakan protestocular, taş atarak birtakım şubelerin camlarını kırdı. Olayın akabinde açıklama yapan Beyrut İtfaiyesi Dairesi, yangınların süratle söndürüldüğünü ve alevlerin şubelerin iç tarafına yayılmadığını bildirdi.

Lübnan’da Ekim 2019’da başlayan şovlar, hükümetin istifası, Beyrut’taki liman patlaması ve Kovid-19 salgını üzere olaylar ülke iktisadını derinden etkiledi. Yaklaşık 3,5 yıldır devam eden ekonomik kriz ortamında döviz rezervlerinin erimesinin önüne geçilmesi için bankalardaki dolar mevduat hesapları donduruldu.

Ülkede 2019’da 1 ABD doları 1500 Lübnan lirasından süreç görürken, arka arda yaşanan gelişmelerle eş vakitli olarak mahallî para ünitesindeki bedel kaybı da arttı. Ocak 2022’de 1 ABD doları 20 bin Lübnan lirası iken şu an karaborsa ve döviz ofislerinde 76 bin lira düzeyinden süreç görüyor. (AA)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir