Kocaeli Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Gaziantep’te enkazda ailesini kaybetti! Kendisini kurtaran madenciye ‘Bana gözlük alır mısın’ diye sordu

Gaziantep’te enkazda ailesini kaybetti! Kendisini kurtaran madenciye ‘Bana gözlük alır mısın’ diye sordu

SoleKinG SoleKinG -
15 0

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde yaralar sarılmaya başlandı.

6 Şubat’ta yaşanan ve birçok vilayette hissedilerek büyük yıkımlara, 42 binin üzerine can kaybına neden olan zelzele, yürekleri dağladı.

İlk andan itibaren afet bölgesinde olan arama-kurtarma grupları, vakte karşı yarışta büyük bir gayret ortaya koydu.

İlerleyen saatlerde yaşanan mucizevi kurtuluşlar, acının ortasında adeta teselli oldu.

Bu süreçte kahraman madenciler de alanda hummalı çalışmalar yürüttü.

Enkazdan çok sayıda vatandaşı sağ olarak çıkaran madenciler, kuvvetli sürecin en büyük işçilerinden oldu.

Maden emekçileri enkazda çalışma başlattı

Depremden etkilenen vilayetlerden biri olan Gaziantep’te bir madencinin anısı ise yüzlerde buruk bir tebessüm bıraktı.

Nurdağı ilçesi Yavuzselim Mahallesi’nde 8 katlı His Apartmanı da yıkıldı.

Manisa’nın Soma ilçesinden bölgeye arama-kurtarma çalışmaları için giden maden çalışanları, apartmanın enkazında çalışma başlattı.

138’inci saatte kurtarıldı, ailesini kaybetti

AFAD yetkililerinin ses duyması üzerine arama-kurtarma çalışmalarını ağırlaştıran maden çalışanları, enkazdaki İkranur Arslan’a ulaştı.

İkranur ile kendisine birinci ulaşan ve 138’inci saatte kurtaran maden personeli Ramazan Gök arasındaki cep telefonu kamerasına yansıyan diyalog, gündem oldu.

Aynı enkazda 1 gün sonra İkranur’un babası Teyfik Arslan, annesi Dürdane Arslan, kardeşleri İrem Parıltı, Abdullah Kadir ve Hacı Eymen’in ise cansız vücutlarına ulaşıldı.

“LGS imtihanı olacak mı diye sordu”

İkranur’u enkazdan kurtaran, evli ve 1 çocuk babası maden personeli Ramazan Gök, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: 

Biz o gün olağanda öteki bir enkaza gitmiştik. AFAD grupları bir ses duymuş, aygıtlarla dinlemeye başladılar. Ben de olduğunu kestirim ettiğim kata inerek dinleme yaptım. ‘Yardım edin’ diye boğuk bir ses duydum ve bayan sesi olduğunu anladım. Direkt bulunduğumuz katta 8 metre ilerledik. Aşağı katta olduğunu anlayınca aşağı kata yöneldik. 60’a 60 santimetre olacak formda bir delik deldik. Önümüze kanepe çıktı ve bizi yarım saat kadar çok zorladı. İkranur, aklı başında olduğu için bize çok yardımcı oldu. Işığı yakıp, ‘Işığı görebiliyor musun’ diye sorduk. Bize ışığın solundan geldiğini ve bir bazanın üzerinde olduğunu söyledi. Kendisine ulaştıktan sonra kurtarılacağını anlayınca artık enkaz muhabbeti olağan konut muhabbetine döndü.

Önce adımı akabinde da ‘Evli misin, çoğun var mı’ diye sordu. Adımın Ramazan olduğunu, evli olduğumu söyledim. 1 oğlum olduğunu fakat kızım olmadığını söyleyip, ‘Sen kızım olur musun’ diye sordum. ‘Olurum’ dedi. Kendisine ulaştıktan sonra kurtarma çalışması yaklaşık 4 saat sürdü. Son yarım saatinde kurtarılacağını anlayınca çok rahattı, ‘LGS imtihanı olacak mı’ ve ‘Gözlüğüm kayboldu, gözlük alır mısın’ diye sordu.

“Ailesi İkranur’a sahip çıkacağını söyledi”

Yakınlarının müsaade vermesi halinde İkranur’u evlat edinebileceğini de lisana getiren Gök, kelamlarına şöyle devam etti:

Tüm ailesini kaybetti. Geride bir tek o kaldı. Kurtarılmadan evvel benden, ablasının da kurtarılmasını istedi. Ablası yatağın altında kaldığı için boğulmuştu, kurtaramadık. O bizi üzdü. Kızım olmasını istiyordum. Halasının oğlu ile görüştüm. O da ailesinin İkranur’a sahip çıkacağını söyledi. Bunun üzerine en azından bana göstermelerini istedim. Kabul ettiler.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir