Kocaeli Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Fed Lideri Powell: Faiz oranlarının varsayım edilenden daha yükseğe çıkabilir

Fed Lideri Powell: Faiz oranlarının varsayım edilenden daha yükseğe çıkabilir

SoleKinG SoleKinG -
9 0

ABD Merkez Bankası Lideri Jerome Powell’ın, ABD Kongresi’nde iki gün sürecek yarıyıllık Para Siyaseti Raporu’na ait sunumu başladı.

Sunumun birinci gününde ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde konuşan Powell, enflasyonun son aylarda ölçülü bir seyir izlemesine karşın yüzde 2’ye düşürme sürecinin daha uzun bir yolu olduğunu ve bu yolun engebeli olabileceğini söyledi.

“Faiz oranları, iddiadan yüksek olabilir”

Powell,

Son ekonomik datalar beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının son düzeyinin evvelden iddia edilenden daha yüksek olabileceğini gösteriyor.

dedi.

“Faiz artışının suratını artırmaya hazırız”

Fiyat istikrarını tekrar sağlamanın muhtemelen bir mühlet daha kısıtlayıcı bir para siyaseti duruşunu sürdürmelerini gerektireceğini belirten Powell,

Verilerin toplamı daha süratli sıkılaşmanın gerekli olduğunu gösterirse, faiz artışlarının suratını artırmaya hazırız.

diye konuştu.

Powell, geçen yıl boyunca para siyaseti duruşunu sıkılaştırmak için güçlü adımlar attıklarını anımsatarak, çok aralık kat ettiklerini ve şimdiye kadar sıkılaşmanın tüm tesirlerinin şimdi hissedilmediğini kaydetti. Fed Lideri Powell, “Buna karşın daha yapacak çok işimiz var.” dedi.

Ocak ayına ilişkin istihdam, tüketici harcamaları, imalat üretimi ve enflasyon datalarının bir ay evvelki bilgilerde görülen yumuşama eğilimlerini kısmen bilakis çevirdiğine işaret eden Powell, evvelki çeyrekte yapılan revizyonların yanı sıra aksine dönüşün kapsamının enflasyonist baskıların beklenenden daha yüksek olduğunu gösterdiğini söz etti.

Powell, çekirdek tüketici harcamalarının yarısından fazlasını oluşturan konut hariç temel hizmetler kategorisinde şimdiye kadar enflasyonun düştüğüne dair çok az işaret olduğunu belirterek, fiyat istikrarını tekrar sağlamak için bu bölümde daha düşük enflasyon görülmesi gerektiğini ve büyük olasılıkla iş gücü piyasası şartlarında bir ölçü yumuşama olacağını aktardı.

Politika hareketlerinin talep üzerindeki tesirlerinin iktisadın faize en hassas bölümlerinde görüldüğüne dikkati çeken Powell, lakin nakdî kısıtlamanın bilhassa enflasyon üzerindeki tesirlerinin tam olarak hissedilmesinin vakit alacağını kaydetti.

Powell,

Gelen bilgilerin bütünü ile ekonomik faaliyet ve enflasyon görünümüne yansımalarını dikkate alarak kararlarımızı toplantıdan toplantıya almaya devam edeceğiz.

diye konuştu.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir