Kocaeli Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. BirGün ve Halk TV’nin vinç ticareti tezlerine AFAD’dan cevap geldi

BirGün ve Halk TV’nin vinç ticareti tezlerine AFAD’dan cevap geldi

SoleKinG SoleKinG -
15 0

BirGün ve Halk TV’nin başı çektiği kimi yayın organlarında 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların etkilediği vilayetlerde ‘AFAD’ın denetimindeki vinçler için ailelerden para alındığına göz yumulduğu’ argümanları yer almıştı.

Afet ve Acil Durumu İdaresi Başkanlığı (AFAD) savlarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

18 bin 53 vinç görevlendirildi

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada sarsıntılardan etkilenen bölgelerde 272 bin 46 çalışanın vazife yaptığı, kamu ve özel bölümü bünyesindeki 18 bin 53 vinç ve iş makinesinin bulunduğu, Fevkalâde Hal Kanunu (OHAL) ve Afet Kanunu kapsamında bedeli ödenmek suretiyle özel bölüm bünyesindeki vinç, iş makinesi, arazi aracı ve gibisi araçların da görevlendirildiği kaydedildi.

Depremin yaşandığı birinci andan itibaren işçi, güvenlik üniteleri, mülki yönetim amirleri ve ilgili tüm kamu kurumlarının alanda misyonlarının başında olduğu aktarılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

Buna karşın kelam konusu haberdeki argümanlarla ve olaylarla örtüşecek yahut destekleyecek mahiyette bugüne kadar hiçbir şikayet, ihbar, duyum, bilgi yahut evrak, kurumumuza intikal etmedi. Asrın felaketi sonrasında gerekli her türlü önlem alınmasına karşın insani ve ahlaki manada süreci istismar eden bir münferit durumun dahi tespit edilmesi halinde gerekli yasal süreç anında başlatılarak takipçisi olunacaktır.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı Dezenformasyonla Gayret Merkezi de yaptığı paylaşımla BirGün ve HalkTV’nin iddialarını yalanladı.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir