Kocaeli Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Bakan Yanık: “7 bine yakın psikososyal dayanak çalışanımız sahada”

Bakan Yanık: “7 bine yakın psikososyal dayanak çalışanımız sahada”

SoleKinG SoleKinG -
11 0

Kocaeli‘de yurtta kalan depremzedeleri ziyaret eden Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “7 bine yakın psikososyal dayanak işçimiz alanda. Bin 400, bin 500’e yakın araçla depremzede vatandaşlarımızın psikososyal takviye hizmetlerini sağlıyoruz” dedi.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kartepe Arslanbey KYK Öğrenci Yurdu’na yerleştirilen depremzedeler ile bir ortaya geldi. Depremzedeleri ziyaretinin akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, “Milletimizin başı sağ olsun. 6 Şubat bizim için üzücü bir tarih. Tıpkı gün içerisinde 2 büyük ve yıkıcı sarsıntı yaşadık. Büyük sayılabilecek artçılarla bir arada 20 gündür zelzele süreci yaşıyoruz. Can kayıplarımız var, yaralılarımız var ancak süratlice ‘Devlet millet el ele’ diyerek bu yaraları saracağız. Gidenleri geri getirme talihimiz yok fakat geride kalan vatandaşlarımızın o ağır kayıplarını bir nebze olsun hafifletmeye çalışıyoruz. Devletimiz depremzede vatandaşların yanında. Onların her muhtaçlığını tamamlamaya çalışıyoruz. Biz de bakanlık olarak Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde tıpkı yardımlar ve psikososyal dayanak çalışmaları yürütüyoruz. Psikososyal dayanak grubumuzun bir kısmını bugün tekrar Hatay’a göndereceğiz. Psikososyal dayanak gruplarımız afet ve acil durumlarda sıfırıncı dakikada alanda. Depremzede vatandaşlarımızın yoğunluklu olarak nakil oldukları vilayetlerde de psikodestek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Depremzede vatandaşlarımızın akut gereksinimlerinin tespiti ve sonraki süreçte gereksinim duyacakları toplumsal hizmet biçimlerinin tespiti noktasında arkadaşlarımız çalışıyor” dedi.

“7 bine yakın psikososyal takviye işçimiz sahada”

7 bine yakın psikososyal dayanak işçisinin alanda misyon yaptığını söyleyen Bakan Yanık, “Bin 400, bin 500’e yakın araçla depremzede vatandaşlarımızın psikososyal takviye hizmetlerini sağlıyoruz. Zelzele bölgesinde birebir yardımlar sorumluluğumuzda. Bugün itibariyle 86 depo artı 17’de yurt dışından gelen birebir yardım depolarımız, 203 toplumsal marketimiz, buraya gelemeyenler için de 5 gezici toplumsal marketimizle hizmetteyiz. Vatandaşlarımızın ısınma, besin, tüp ve gibisi sarf materyalleri, bebekler için muhtaçlıklar, bayanlar için ayrıyeten hijyen materyalleri üzere her türlü insani materyalleri vatandaşlarımızın hizmetine arz ediyoruz, karşılamaya da devam ediyoruz” diye konuştu.

“Büyük bir felaketin içinden geçiyoruz lakin milletimiz, devletimiz Elhamdülillah güçlü”

Bakan Derya Yanık, kelamlarını şöyle noktaladı:

“11 ili direkt etkileyen bir zelzeleden ve Türkiye’nin geri kalan kentlerini depremzede vatandaşların tahliyeleriyle etkileyen bir süreçten bahsediyoruz. Aslında bu felaket. Dünyada 7.7. ve 7.6 büyüklüğündeki zelzelenin tıpkı gün peş peşe olduğu, ayrıyeten artçılarında neredeyse birer zelzele büyülüğünde olduğu bir sarsıntı yok. Büyük bir felaketin içinden geçiyoruz lakin milletimiz, devletimiz elhamdülillah güçlü. Devletimiz, vatandaşlarımızın gereksinimlerinin hepsini karşılamak noktasında elinden geleni yerine getiriyor. Sürece yaygın bir biçimde hem barınma hem de eğitim, sıhhat, toplumsal hizmet faaliyetlerini yeniden yerine getireceğiz. Bu süreçte dayanağını esirgemeyen vatandaşlarımıza, yardımseverlerimize, milletlerarası yardım kuruluşlarına, dünyanın dört bir yanından arama kurtarma için gelen gönüllülere, aklıma gelmeyen emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Yara ağır lakin saracağız, sarmaya da başladık. Vatandaşlarımızın muhtaçlıklarını tamamlamaya devam edeceğiz. Biraz sonra 23 piskososyal dayanak çalışanımız de Hatay’a gidecek.” – KOCAELİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal

Kaynak: Haberler.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir