Kocaeli Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Avrupa Birliği: Ukrayna bir kesimimizdir

Avrupa Birliği: Ukrayna bir kesimimizdir

SoleKinG SoleKinG -
13 0

AB üyesi 27 ülke tarafından Rusya-Ukrayna Savaşı’nın 1’inci yıldönümü nedeniyle ortak açıklama yapıldı. Açıklamada, “Bir yıl evvel Putin Rusya’sı, Ukrayna’ya karşı yırtıcı atak savaşını başlattı’’ tabirleri kullanılarak,

“Ukrayna halkı anavatanlarını ve memleketler arası hukukun temel prensiplerini Rus saldırganlığına karşı savunmada inanılmaz bir direniş gösterdi. Rusya’nın kabahatleriyle karşı karşıya kaldıklarında demokrasi ve özgürlüğü savunmada kararlılık, zorluklar karşısında dayanıklılık ve haysiyet gösterdiler’’

denildi.

“Bu taarruz, barışa karşı bir suçtur”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan savaşın büyük bir cürüm olarak nitelendirildiği açıklamada,

“Ukrayna halkı dünyaya Ukrayna’nın geleceğine Ukraynalıların karar vereceğini gösterdi. Hiçbir ülkenin komşusunu işgal etme, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etme hakkı yoktur. Bu atak barışa karşı bir kabahattir. BM Kaidesi’ni, BM prensiplerini ve insanlık pahalarını ihlal ediyor. Bu tıp hatalar karşısında pasif kalamayız ve kalmamalıyız. Rusya sistematik olarak sivilleri maksat aldı, kentleri yok etti ve Ukrayna kimliğine saldırdı. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik atak savaşıyla irtibatlı olarak işlenen savaş cürümleri ve başka en önemli hatalardan sorumlu olan herkesin hesap vermesini sağlamaya kararlıyız”

denildi.

“Gıda ve güç, silah olarak kullanıldı”

Savaş nedeniyle yükselen besin ve güç fiyatlarına dikkat çekilen açıklamada,

“Rusya, besin ve enerjiyi silah haline getirdi, son derece sorumsuz nükleer tehditlerde bulundu ve savaş hakkında yanlış haberler yaydı. Rusya’nın saldırganlık savaşı ve sonuçları, başta global iktisat, besin ve emtia fiyatları üzerindeki tesiri olmak üzere birçok ülkeyi değerli ölçüde etkiledi. AB, bu tesirleri azaltmak ve en çok muhtaçlık duyan ülke ve insanlara yardım sağlamak için ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edecektir”

denildi.

“Ukrayna, ailemizin bir parçasıdır”

Ukrayna’ya dayanağın devam edeceği vurgulanan açıklamada, AB ve ortaklarının süratli ve birlik içinde hareket ettikleri, Ukrayna ve halkının yanında dimdik ve tam dayanışma içinde durmaya devam edileceği söz edildi. Açıklamada,

“Tüm Ukraynalılar barış içinde yaşamayı hak ediyor. Ukrayna, Avrupa ailemizin bir modülüdür. Ukraynalılar Avrupa Birliği içinde bir gelecek dileklerini lisana getirdiler ve biz de Ukrayna’ya aday ülke statüsü vererek bunu kabul ettik. Ukrayna halkının tercihi barış, demokrasi, hukukun üstünlüğü, temel haklara hürmet ve refahtır.”

denildi.

“Dondurulan Rus varlıkları, Ukrayna için kullanılacak”

Yaptırımlar ile dondurulan Rus varlıklarının AB ve milletlerarası hukuka uygun olarak Ukrayna için kullanılmaya çalışıldığı hatırlatılan açıklamada, bu kaynakların Ukrayna’nın yine inşasını desteklemeye kullanılacağı ve savaşın sona erdirmesi için Rusya üzerindeki toplu baskının artırılacağı bildirildi.

Açıklamada,

“Bu emelle onuncu yaptırım paketini kabul edeceğiz ve AB yaptırımlarını delmeye çalışanlara karşı adım atacağız. Lider Zelenskiy’nin barış formülünü destekliyoruz. Memleketler arası ortaklarımızla birlikte, Ukrayna’nın kazanmasını, milletlerarası hukuka hürmet gösterilmesini, barışın ve Ukrayna’nın milletlerarası kabul görmüş hudutları içindeki toprak bütünlüğünün yine sağlanmasını, Ukrayna’nın yine inşa edilmesini ve adaletin yerini bulmasını sağlayacağız. O güne kadar dinlenmeyeceğiz”

denildi.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir